Tule vaktsineerima!

Vaktsineerimisega hoiad ära raske haiguse.

Vaata edasi Vaata edasi

KUIDAS HOIDUDA COVID-19 HAIGUSESSE NAKATUMISEST?  

 

 • Regionaalhaiglas vaktsineerimiskabinet on avatud igal tööpäeval kell 8.1015.30. Vaktsineerimisaja saab ette registreerida üleriigilise digiregistratuuri kaudu või telefonil 617 1049. Ka eelregistreerimata pääseb mugavalt ja kiiresti vaktsineerima. Vaktsineerimisele võta kaasa isikut tõendav dokument. 
 • Järgige kätehügieeni reegleid! Peske tihti ja korralikult käsi sooja vee ja seebiga ning avalikes kohtades kasutage alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit,  sest kätehügieen aitab vähendada nakkushaiguste levikut. Käte pesemine ja desinfitseerimine tapab kätele sattunud viiruse. Vaata siit, kuidas õigesti käsi pesta.
 • Ühistranspordi kasutamisel tuleb lisaks käte desinfitseerimisele puhastada ka kindad ja kotisangad.
 • Hoidke distantsi! Vältige kontakti (vähemalt 2 meetrit) inimestega, kellel on välised haigustunnused – näiteks köha või aevastamine. Kui seisate haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võite tema aevastamise korral piisknakkuse sisse hingata ja ise ka haigestuda.
 • Koroonaviirusega nakatunud inimesel ei pruugi üldse sümptomeid olla. On tuvastatud, et eksisteerib inimesi, kes on koroonaviirusesse nakatunud ja teistele nakkusohtlikud, aga kellel pole ühtegi sümptomit ja nad tunnevad end täiesti tervena. Seetõttu tuleb ettevaatlik olla kõigil, sest igaüks võib olla endale teadmata nakatunud ja viirust edasi kanda.
 • Vältige silmade, nina ja suu katsumist. Teie käed puutuvad avalikes kohtades kokku mitmete esemete ja pindadega, mis võivad olla hiljuti viiruste poolt saastatud. Kui puudutate oma silmi, nina või suud nende kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka Teile edasi.
 • Järgige hingamisteede hügieeni. Kui aevastate või köhite, siis katke oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Visake see koheselt prügikasti ja puhastage seejärel käed. Kui Teil ei ole salvrätikut, kasutage oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt. Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasi levimist. Kui aevastate vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda Teie kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsute.
 • Tuulutage tube. Ruume tuulutades õhk liigub ja vahetub.
 • Peske või desinfitseerige kodus pindu. Kodu hoidke korras ja peske regulaarselt erinevaid pindu. Vaadake ringi ja püüdke märgata, mida kõige rohkem kodus katsutakse, eriti pesemata kätega – näiteks ukselingid, käsipuud, liftinupud, lülitid, toolide käetoed alt ja pealt, WC ja vannitoa pinnad, seebidosaatori nupp jne. Kõige parem on märgkoristus – märja lapi ja pesuvahendiga. Kui see pole võimalik, siis tuleks kasutada spetsiaalset desinfitseerimisvahendit, mille alkoholisisaldus on üle 70%. Desinfitseerimisvahendile tuleb anda aega oma tööd teha, mis tähendab, et seda ei tohi kohe ära pühkida. Jätke vahend pinnale nii kauaks, kui pakendil kirjas või vähemalt üheks minutiks.
 • Kuumutage toitu. Toidu kaudu, mida on põhjalikult kuumutatud – keedetud, praetud, küpsetatud – koroonaviirust ei saa. Teada on, et kuumtöötlemisel 60 °C juures vähemalt 30 minuti jooksul viiruseosakesed hävivad.
 • Peske juur- ja puuviljad ning toidupakendid. Sooja veega tuleb hoolikalt läbi pesta kõik juur- ja puuviljad ning marjad. Samamoodi tuleb hoolikalt pesta või desinfitseerida poest toodud toidupakendid.
 • Avalikes siseruumides on soovituslik kanda maski.
 • Kui Teil on palavik, köha, hingamisraskused, otsige varakult abi. Palaviku, köha, hingamisraskuste tekkimisel võtke ühendust tervishoiutöötajaga (perearstiga).
 • Haigena tuleb püsida kodus vähemalt 14 päeva. Koroonaviirusesse haigestunud inimene on nakkusohtlik kuni 14 päeva pärast sümptomite tekkimist. Seetõttu tuleb kodus püsida 14 päeva pärast haigusnähtude tekkimist. Sel ajal kodust ei tohi väljas käia. Seda ka siis, kui kõik haigusnähud kiiremini kaovad. Kodus püsimine aitab ennetada haiguse levimist.
 • Laadige Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab Teid, kui olete olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saate nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me

Regionaalhaigla arstid paluvad tungivalt, et püsiksite kodus, kui Teil on viirushaiguste sümptomid. Seeläbi hoiate nii enda kui ka teiste tervist!

nakkuskordaja nakkuskordaja2

 

MASKI KANDMINE VÄHENDAB VIIRUSE LEVIKUT

Maskiga kaitsed nii ennast kui ka teisi – see aitab vähendada võimalust, et köhides või aevastades jõuab piisknakkus teiste inimesteni. 

Suu ja nina kaitsmine kinnistes rahvarohketes siseruumides aitab alati. Maski kandmine vähendab võimalust, et sotsiaalsete kontaktide, köhimise ja aevastuste kaudu jõuavad nakkuse piisad teiste inimesteni. Samuti võib maskist olla tervele inimesele abi, kui mõni viirusekandja tema suunas köhib või aevastab. Maski kandmine aitab viiruse eest hoiduda ainult siis, kui järgitakse ka teisi hügieenireegleid ja välditakse lähikontakte. 

Maski võib osta poest, ühekordse või korduvkasutatava, ja maski võib teha ise. Viimane ei ole samaväärne meditsiinilise maskiga, aga tavaolukorras kaitseb siiski piisavalt. Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti juhendi kaitsemaski tegemiseks leiate siit

NB! Diagnoositud viirusekandja või lihtsalt tõbine inimene peab püsima kodus ja hoiduma lähikontaktidest teiste inimestega, sõltumata sellest, kas tal on olemas mask või mitte.

Millistest reeglitest tuleb kinni pidada maski kandmisel? Maski kandmine üksinda ei pruugi aidata vähendada maskikandja enda nakatumise riski. Maski kandmine võib aidata vaid koosmõjus teiste ennetavate meetmetega, nagu põhjalik kätepesu ja käte desinfitseerimine. Kui soovitakse maski kanda, peab järgima maski kandmise põhitõdesid:

 • Enne maski kätte võtmist tuleb käed hoolikalt pesta vee ja seebiga või hõõruda antiseptikumiga.
 • Et mask oleks näole asetatud õiget pidi (maski erinevatel kihtidel on erinevad ülesanded) ning see kataks korralikult suu- ja ninapiirkonna (servad maksimaalselt kinni).
 • Et mask ei oleks niiske (niiske mask tuleks vahetada kohe, pideval kasutamisel tuleks maski vahetada umbes 2-3 tunni järel).
 • Et maski äravõtmisel läheks mask otse prügikonteinerisse või pesumasinasse (riidest maski tuleb pesta +60 °C juures, madalamate temperatuuride juures pestes on vajalik peale kuivamist maski triikida). Riiulile seisma jäetud kasutatud mask võib levitada viirust tolmnakkusena ja on seega ohtlik ruumis viibijatele. Riidest maskide ohutu kasutamise eelduseks on mitme maski olemasolu ning nende kasutamisejärgne hooldus.
 • Mask peab olema rangelt individuaalseks kasutamiseks (teise inimese maski proovimine ei ole ohutu).
 • Maski kandmisel peab vältima selle välispinna katsumist käega.
meditsiiniline mask

 

 


 

Meditsiinilise maski kasutamise õpetusvideo

Regionaalhaigla infektsioonikontrolli talituse vanemarst-talituse juhataja dr Mait Altmets demonstreerib õpetusvideos, kuidas meditsiinilist maski õigesti ette panna ja eemaldada ning selgitab, missugused on maski kandmisel tehtavad peamised vead.

Ühtlasi tuletab prof Peep Talving meelde, et COVID-19 haiguse tõkestamiseks on oluline kanda maski, puhastada tihti käsi, hoida distantsi ja hoiduda kogunemistest. On olemas tõenduspõhine info selle kohta, et kaitsemask töötab kahel viisil: mask väldib nakkuse edasikandmist ja vähendab edasikantavat nakkusdoosi.

Korduma kippuvad küsimused kaitsemaskide kohta

Kas meditsiinilise maski asemel võib kanda riidest maski?

 • Isetehtud maski puhul tuleb silmas pidada, et kuigi suu ja nina kaitsmine kinnistes rahvarohketes siseruumides on alati abiks, ei ole isetehtud mask samaväärne meditsiinilise maskiga ega takista samaväärselt viiruse levikut, küll aga võib sellise maski kandmine koos teiste ennetavate meetmetega vähendada sissehingamise kaudu nakkuse saamise ohtu ning teiste nakatamist. 
 • Haiglas tuleb kanda meditsiinilist maski.

 

Kust ma meditsiinilise maski saan?

 • Meditsiinilisi maske saab haigla peasissepääsu juurest, samuti igast osakonnast. 

 

Kuidas meditsiinilist maski õigesti kanda?

 • Mask peab tihedalt kinni katma suu ja nina, see ei tohi olla lõua all või rippuda kaelas.
 • Enne maski pakendist võtmist tuleb teostada käte antiseptika.
 • Maski kandmise ajal ei tohiks katsuda selle välispinda.
 • Niiskumisel või kahjustumisel tuleb mask välja vahetada.
 • Meditsiiniline mask on mõeldud ühekordseks kasutamiseks, eemaldamisel tuleb alati teha käte antiseptika.


Kaua tohib meditsiinilist maski kanda?

 • Meditsiinilise maski kasutusaeg on kuni 2 tundi.
 • Juhul kui mask niiskub või puutub kokku sekreetidega, tuleb see kohe vahetada. 

 

Mida teha kasutatud meditsiinilise maskiga?

 • Kuna meditsiiniline mask on ühekordseks kasutamiseks, siis ei tohi seda pärast eemaldamist taskusse pista.
 • Enamasti võib maske käidelda olmejäätmetena.


Mida teha, kui maski kandmine on minu jaoks ebameeldiv?

 • Reeglina on maski kandmine ohutu kõigi jaoks. Esialgu võib sellega harjumine aega võtta. Maski kandes võib olla palav, ebamugav ja piirav, aga aja möödudes enamasti need tundmused vähenevad või kaovad sootuks.

 

Kas ma pean maski tualetti mineku ajaks ära võtma?

 • Maski ei ole vaja tualetti minekul eemaldada.

 

Kas ma võin sama maski edasi kanda, kui ma selle vaid korraks eest ära võtan?

 • Meditsiiniline mask on ühekordne, mistõttu maski eemaldamisel tuleb see kohe ära visata ja teha käte antiseptika.

 

Kas patsiendid peavad maske kandma?

 • Kõik ambulatoorsele vastuvõtule tulevad patsiendid peavad kandma meditsiinilist maski, erandiks on alla 5-aastased lapsed.
 • Statsionaarsel ravil viibivad patsiendid peavad maski kandma, kuni on selgunud nende COVID-19 anamnees või kui nad lahkuvad palatist, näiteks uuringule viimise eesmärgil vms.
 • Erandjuhtudel võib maski kandmise nõudest taganeda, kui patsiendi tervislik seisund seda ei võimalda.

dr Pokker Peedu
dr Lääts dr Talving
dr Kagalo dr Pärtelpoeg
dr Novak