Kuidas hoiduda COVID-19 haigusesse nakatumisest?

Vaata edasi Vaata edasi

 

 • Järgi kätehügieeni reegleid! Pese tihti ja korralikult käsi sooja vee ja seebiga ning avalikes kohtades kasuta alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit, sest kätehügieen aitab vähendada nakkushaiguste levikut. Käte pesemine ja desinfitseerimine tapab kätele sattunud viiruse. Vaata siit, kuidas õigesti käsi pesta.
 • Ühistranspordi kasutamisel tuleb lisaks käte desinfitseerimisele puhastada ka kindad ja kotisangad.
 • Hoia distantsi! Väldi kontakti (vähemalt 2 meetrit) inimestega, kellel on välised haigustunnused – näiteks köha või aevastamine. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid tema aevastamise korral piisknakkuse sisse hingata ja ise ka haigestuda.
 • Koroonaviirusega nakatunud inimesel ei pruugi üldse sümptomeid olla. On tuvastatud, et eksisteerib inimesi, kes on koroonaviirusesse nakatunud ja teistele nakkusohtlikud, aga kellel pole ühtegi sümptomit ja nad tunnevad end täiesti tervena. Seetõttu tuleb ettevaatlik olla kõigil, sest igaüks võib olla endale teadmata nakatunud ja viirust edasi anda.
 • Väldi silmade, nina ja suu katsumist. Sinu käed puutuvad avalikes kohtades kokku mitmete esemete ja pindadega, mis võivad olla hiljuti viiruste poolt saastatud. Kui puudutad oma silmi, nina või suud nende kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.
 • Järgi hingamisteede hügieeni. Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt. Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasi levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.
 • Tuuluta tube. Ruume tuulutades õhk liigub ja vahetub.
 • Pese või desinfitseeri kodus pindu. Kodu hoia korras ja pese regulaarselt erinevaid pindu. Vaata ringi ja püüa märgata, mida kõige rohkem kodus katsutakse, eriti pesemata kätega – näiteks ukselingid, käsipuud, liftinupud, lülitid, toolide käetoed alt ja pealt, WC ja vannitoa pinnad, seebidosaatori nupp jne. Kõige parem on märgkoristus – märja lapi ja pesuvahendiga. Kui see pole võimalik, siis tuleks kasutada spetsiaalset desinfitseerimisvahendit, mille alkoholisisaldus on üle 70%. Desinfitseerimisvahendile tuleb anda aega oma tööd teha, mis tähendab, et seda ei tohi kohe ära pühkida. Jäta vahend pinnale nii kauaks, kui pakendil kirjas või vähemalt üheks minutiks.
 • Kuumuta toitu. Toidu kaudu, mida on põhjalikult kuumutatud – keedetud, praetud, küpsetatud – koroonaviirust ei saa. Teada on, et kuumtöötlemisel 60 °C juures vähemalt 30 minuti jooksul viiruseosakesed hävivad.
 • Pese juur- ja puuviljad ning toidupakendid. Sooja veega tuleb hoolikalt läbi pesta kõik juur- ja puuviljad ning marjad. Samamoodi tuleb hoolikalt pesta või desinfitseerida poest toodud toidupakendid.
 • Avalikes kohtades on soovituslik kanda maski. Avalikes kohtades nagu poes, apteegis, meditsiiniasutuses või ühistranspordis on turvalisem kanda kaitsemaski. Maskiga kaitsed mitte ennast, vaid teisi inimesi – maski kandmine aitab vähendada võimalust, et köhides või aevastades jõuab piisknakkus teiste inimesteni. Maski võiksid kanda kõik inimesed, sest kunagi ei tea, kas oled nakatunud või mitte. Jälgi, et mask oleks kindlalt ees ning kaetud oleks nina ja suu. Hoidu kätega maski ja nägu katsumast. Kui mask on niiske, tuleb see ära visata. Kasutatud maskid pane ettevaatlikult eraldi kilekotti ja sõlmi kinni. Loe maski kandmise kohta lähemalt SIIT.
 • Kui sul on palavik, köha, hingamisraskused, otsi varakult abi. Palaviku, köha, hingamisraskuste tekkimisel võta ühendust tervishoiutöötajaga (perearstiga).
 • Haigena tuleb püsida kodus vähemalt 14 päeva. Koroonaviirusesse haigestunud inimene on nakkusohtlik kuni 14 päeva pärast sümptomite tekkimist. Seetõttu tuleb kodus püsida 14 päeva pärast haigusnähtude tekkimist. Sel ajal kodust ei tohi väljas käia. Seda ka siis, kui kõik haigusnähud kiiremini kaovad. Kodus püsimine aitab ennetada haiguse levimist.
   

 

Regionaalhaigla arstid paluvad tungivalt, et püsiksite kodus, kui teil on viirushaiguste sümptomid. 

Seeläbi hoiate nii enda kui teiste tervist!

 

 

 

covid