Kuidas hoiduda COVID-19 haigusesse nakatumisest?

Parim viis nakatumisest hoidumiseks on püsida koduses isolatsioonis.

Vaata edasi Vaata edasi

Professor Peep Talving: „Kätehügieen, köhaetikett ja sotsiaalne isoleeritus on praegused võtmesõnad.“ 

 

  • Tõenduspõhiselt on isolatsioon parim viis viiruse leviku piiramiseks. Nakatumisest hoidumiseks palume tungivalt püsida koduses isolatsioonis.
  • Ära mine kodust välja ilma tõsise erivajaduseta. Erivajadusel liikudes hoia kahemeetrist distantsi teistest inimestest. 
  • Järgi kätehügieeni reegleid! Pese tihti ja korralikult käsi sooja vee ja seebiga ning avalikes kohtades kasuta alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit, sest kätehügieen aitab vähendada nakkushaiguste levikut. Käte pesemine ja desinfitseerimine tapab kätele sattunud viiruse. Vaata, kuidas õigesti käsi pesta.
  • Ühistranspordi kasutamisel tuleb lisaks käte desinfitseerimisele puhastada ka kindad ja kotisangad.
  • Hoia distantsi! Väldi kontakti (vähemalt 2 meetrit) inimestega, kellel on välised haigustunnused – näiteks köha või aevastamine. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid tema aevastamise korral piisknakkuse sisse hingata ja ise ka haigestuda.
  • Väldi silmade, nina ja suu katsumist. Sinu käed puutuvad avalikes kohtades kokku mitmete esemete ja pindadega, mis võivad olla hiljuti viiruste poolt saastatud. Kui puudutad oma silmi, nina või suud nende kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.
  • Järgi hingamisteede hügieeni. Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt. Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasi levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.
  • Kui sul on palavik, köha, hingamisraskused, otsi varakult abi. Palaviku, köha, hingamisraskuste tekkimisel võta ühendust tervishoiutöötajaga (perearstiga).

 

Regionaalhaigla arstid paluvad tungivalt, et püsiksite koduses isolatsioonis. 

Seeläbi hoiate nii enda kui teiste tervist!

 

 

 

 

 

 

 

 

covid

 

covid